4 Ekim 2012 Perşembe

GASP VE SOYGUNLARA KARSI NASIL TEDBIR ALINMALI?


Hanımlar güvenliğinizi böyle sağlayın !

 Emniyet Genel Müdürlüğü, kadınları gasp ve soyguna karşı uyardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, genel olarak bayanların yükte hafif, pahada ağır ve bilhassa altından yapılmış ziynet eşyasını kullanmaktan zevk aldıklarını, bu sebeple gaspçı ve hırsızların hedefi haline geldiğini açıkladı. Bayanların gasp ve soygun olaylarına karşı alacakları tedbirleri açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü bayanların yankesicilik, dolandırıcılık, kapkaççılık gibi hırsızlık olaylarına ve ziynet eşyalarının alınması esnasında meydana gelen boğuşmalarda yaralanmalara bazen de ölümlere maruz kaldığına işaret edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden 'Gasp ve soygunlardan korunma konusunda bayanlara öğütler' başlıklı uyarı yazısında, alışverişe çıkan kadınların bilhassa semt pazarlarına giderken tüm ziynet eşyalarını takarak çıkmamaları istenildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Semt pazarlarında ve büyük alışveriş merkezlerinde ziynet eşyalarını takanların kötü niyetliler tarafından takip edilebileceğini unutmayınız. Alışveriş merkezlerinden veya semt pazarlarından dönerken kesinlikle ıssız yerleri tercih etmeyin. Apartmanınıza girerken arkanıza dönerek takip edilip edilmediğinizi kontrol ediniz. Bu tür alışveriş merkezlerinde veya düğünlerde kötü niyetli olabilecek kişilere karşı dikkatli olun, dönerken de mümkün oluğunca yalnız dönmemeye gayret ediniz. Semt pazarlarında alışveriş yaparken poşetlerin fazlalığından dolayı yardımcı olmaya çalışan kişilere kısa süreli de olsa çantanızı emanet etmeyiniz. Bu tür alışveriş merkezi, semt pazarı gibi yerlere giderken çantanızda çift cüzdan bulundurmak ve fazla miktardaki paranızı, kredi kartlarınızı, kimlik kartınızı, ehliyet gibi değerli evrakınızı başka cüzdanda bulundurmak mağduriyetinizi önleyecektir."
Bayanların evin elektrik, su telefon, doğalgaz gibi donanım ve şebekelerini kontrol için geldiklerini söyleyen tamirci, tesisatçı, belediye görevlisi kılığındaki kişilere dikkat etmeleri gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, resmi görevli olduklarını belirten kişilerden kimlik göstermelerinin istenmesi tavsiye edildi. Kapıya gelen satıcı, dilenci, bohçacı, falcı kişilerin her zaman mal satmak için gelmeyeceklerinin altının çizildiği açıklamada, kötü niyetli kişilerin toplumun bu istemini her zaman kendileri için fırsat olarak değerlendirmek isteyecekleri dile getirildi.

ISSIZ YERLERDEN GEÇMEYİN

Kadınların evde yalnız oldukları zaman kapıyı tanınmayan kişilere açmamasının vurgulandığı açıklamada, "Kapınızda mutlaka zincir bulundurun. Önce kapı dürbününden bakın, sonra zinciri açmadan ne istediğini anlayın. Ancak tanımadığınız şahıslara kesinlikle kapınızı açmayınız. Evden çıktığınız zaman bırakmak zorunda olduğunuz değerli eşyalarınızı alışılagelmiş yerlerin dışında ve en son düşünülen veya hiç düşünülmeyen yerlerde saklayınız. Ziynet eşyalarınızı evde bırakma imkanınız olmadığından üzerinizde taşımak zorundaysanız, dikkat çekmemek için değerli takılarınızı örtecek giysiler giymeniz mağduriyete uğramanızı önleyecektir. Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken çantalarınızın kapaklarını iç yüze getiriniz veya çantanızı ön tarafında tutarak elinizle kontrol altına alınız. Taşıtlarda seyahat ederken özellikle kucağında çocuk taşıyan bayanlara ekstra eşyalarını tutmayı teklif eden kişilere karşı dikkatli olunuz. Kalabalık alışveriş merkezlerinde veya marketlerde alışveriş yaparken cüzdanınızı çantanızdan çok sık olarak çıkarmamaya, elinizde tutmaya, tezgah üstüne veya başka yerlere koymamaya dikkat etiniz. Issız mahallerden geçmemeye özen gösteriniz." denildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ EDİTÖR ONAYINDAN SONRA YAYINLANACAKTIR.