1 Ekim 2012 Pazartesi

SAGLIKLI SACLAR ICIN NE YEMELIYIM-NE YAPMALIYIM?

Yaz aylarında güneş, deniz suyu, sıcak ve nemli hava saçlarımızın kurumasına sebep oluyor. Özellikle saçı uzun olanlar bu konuda daha fazla sorun yaşayabiliyor. Kozmetikçiler doğru ürün kullanımını vurguluyor; yağlı saçla kuru ve boyalı saç için seçilecek ürünün aynı olmaması gerektiğine işaret ediyorlar. Bense besin yönünden öneriler vereceğim; hem de tüm saç türleri için.

Yumurta
Saçla ilgili okuduğunuz birçok yazıda biotine rastlamanız mümkün çünkü yumurtada da zengin olarak bulunan ve B grubu vitaminlerinden olan biotin, saçların sağlıklı uzaması ve saç derisi sağlığı için çok önemli. Vücudumuzda biotin, bağırsaklarımızda bakteriler tarafından üretilir ve bağırsak florasında olumsuz bir değişme olmadığı sürece, düşük kaliteli diyetlerle bile günlük gereksinim karşılanabilmektedir. Eksikliğine ender olarak rastlanır ancak bağırsaklarda sorun söz konusuysa biotin eksikliği, saç dökülmesine neden olabilir. Biotin içeriği yüksek olan besinler; yumurta, yerfıstığı, badem, somon, avokado ve peynir.

Ispanak
İçeriğinde folat ve demir gibi önemli oyuncular bulunan ıspanak, saçlarımız dahil olmak üzere vücudumuz için oldukça faydalı. B grubu vitaminlerinden folat, kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve hücre çoğalmasında, demirse kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasında gerekli. Demir eksikliğinde görülen anemide, hücreler yeterli oksijen alamadığı için görevini yapamaz. Bu durumda yorgunluk, güçsüzlük ve saç dökülmesi yaşanabilir. Premenapozlu kadınlar üzerine yapılmış olan geniş çaplı bir araştırmada, saçları daha sık dökülen kadınların daha düşük demir seviyelerine (ferritin düzeylerine bakılmış) sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kadınlarda regl görmeye başlandığı zamandan itibaren demir eksikliği yaşanması mümkündür. Gerekirse bunun için demir içeren multivitamin takviyesi alınabilir.

Baklagiller
Nohut, mercimek, kuru fasulye gibi baklagiller, demir içeriği yüksek olan bitkisel proteinler. Proteinler, saç hücrelerininde dahil olduğu vücudumuzdaki tüm hücrelerin büyümesi için gerekli. Saçımız keratin proteininden oluşmuştur.  Yetersizliğinde saçlarımız daha yavaş uzar ve saç tellerimiz güçsüzleşir. Et, tavuk, balık gibi hayvansal proteinlerde bulunan hem-demir vücudunuz tarafından daha kolay emilir. Bu nedenle eğer vejetaryenseniz mutlaka bitkisel proteinlerden yararlanmanız ve bunları, daha iyi emilim sağlamak için C vitamini kaynaklarıyla beraber tüketmeniz gerekir.

Dolmalık biber
C vitamini açısından iyi kaynak olan kırmızı, sarı ve yeşil dolmalık biberler, saçlarımız içinde faydalı.
C vitamini, non-hem demirin (baklagillerde bulunan) emilimini artırarak saç kılı keselerine bol oksijen taşır. Aynı zamanda C vitamini kolajen olarak da kullanılır. Saçların sağlıklı uzaması için saç kılı keseleri, kan damarları ve derimiz kolajene ihtiyaç duyar. C vitamini eksikliğinde kuru ve çabuk kırılan saçlar ortaya çıkar.

Deniz ürünleri
Deniz ürünlerinin içeriğinde bulunan çinko büyüme ve onarımda rol alarak saçların uzamasına yardımcıdır. Aynı zamanda yağ bezlerinin, saç kılı keselerin etrafında düzenli çalışmasına yardım eder. Çinko eksikliğinde saç dökülmesi, yavaş uzama ve kepeklenme görülebilir. Yağsız et, mantar, bazı yağlı tohumlar, fıstık ezmesi, yoğurt ve peynir, kaynakları arasındadır.
Dilara Koçak / Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ EDİTÖR ONAYINDAN SONRA YAYINLANACAKTIR.