25 Şubat 2013 Pazartesi

KADININ DOGAL KOOKUSUMU YOKSA PARFUMMU CEZBEDIYOR?


Parfum mu yoksa kadınların doğal kokusumu cezbediyor?

Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, kadınlar için erkeklerin ilgisini çekmek için en iyi yolun kadının kendi doğal kokusu olduğunu ortaya çıkardı.

Bilim adamlarınca yapılan araştırma, kadınların her yıl karşı cinsi cezbetmek için parfüm ve losyonlara boşuna milyarlarca dolar harcadığını, kadının doğal kokusunun erkeğin ilgisini çekmede en iyi yol olabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırma sonuçları şaşırttı

Araştırma, erkeklerdeki testosteron hormonunun, kadınların yumurtlama döneminin işaretlerine karşılık verdiğini gösterdi.

Sonuçları Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, Florida Üniversitesinde görevli bilim adamları Paul L. Miller ve Jon K. Maner, hayvanlarda bilinen bu özelliğin insanlar için de geçerli olduğunu ortaya çıkardı.

Yapılan iki ayrı çalışmada, kadınlara menstrüel döngülerinin çeşitli evreleri boyunca 3 gece tişörtler giydirildi ve katılımcı erkeklere, kadın katılımcıların giydiği, bazı erkeklere de kimsenin giymediği tişörtler koklatıldı.

En çekici koku doğal koku

Araştırmada, erkeklerden tişörtleri koklamadan önce ve kokladıktan sonra salya örnekleri alındı, yumurtlama döneminde kadınların giydiği tişörtleri koklayan erkeklerdeki testosteron seviyelerinin, yumurtlama döneminde olmayan ya da kimsenin giymediği tişörtleri koklayan erkeklerinkinden daha yüksek çıktığı tespit edildi.

Bilim adamları ayrıca, erkeklerin tişörtlerdeki kokuları çekiciliğine göre sıralandırırken, yumurtlama dönemindeki kadınlar tarafından giyilenleri en üst sıraya yerleştirdiklerini söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ EDİTÖR ONAYINDAN SONRA YAYINLANACAKTIR.