16 Nisan 2013 Salı

BAKICIYI SECERKEN NELERE DIKKAT ETMELIYIZ?


BAKICIYI SECERKEN NELERE DIKKAT ETMELIYIZ?

En donanımlı bakıcıya sahip olmak için kişinin hangi özelliğine dikkat etmeli?

Bebek bakıcısı bulmak yeteri kadar zor bir durumken, en iyi bakıcıyı bulduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? İşte size, mücevherlerden daha değerli olan çocuğunuza bakması için kiraladığınız bakıcının en iyisi olup olmadığını gösterecek bazı işaretler.

Sempatik, pozitif karakter: Bebek bakıcınız etrafına dostluk ve sıcakkanlılık saçıyor mu? Pozitif bir insan mı? Kıymetli çocuğunuza bakmayı kabul edip, bunu çok hevesli bir şekilde, kendisi için bir fırsat olarak mı görüyor? Bakıcınızın sempatik bir kişiliğe sahip olması, çocuğunuzla eğlenerek, neşeli şekilde vakit geçirebileceğini gösteren önemli bir ipucudur.

İlgili sorularla bağ kurmaya çalışmak

Bakıcınız ilk buluşmadan önce veya ilk bir kaç buluşmada pek çok soru sorarak çocuğunuzun hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri anlamaya çalışması, özel olarak onun sevdiği yemekler hazırlaması (Nuggetlarını mikrodalgada mı yoksa fırında mı sevdiğine kadar), hazırladığı sandviçlerin nasıl kesilmesini hoşlandığına kadar sorular sorması, bakıcınızın işini iyi yapmak istediğinin göstergesidir.

Zamanında gelmek, her zaman!

Çocuk bakıcılığı gerçek bir meslek gibi yaklaşılması gereken bir iştir. Bunu anlamı işe zamanında gelinmesi gerektiğidir ki ebeveynler de zamanında evlerinden ayrılabilsinler. En kaçınılmaz bazı acil durumlar oluştuğunda dahi, uyuya kalmak, benzin bitmesi, ulaşım aracı bulamaması veya en kötüsü "bir işim çıktı" gibi mazeretleri gelmemek için pazarlık konusu etmemeli. İyi bir bakıcı planlandığı gibi zamanında ve işine hazır olarak gelmelidir.

İlk yardım ve kalp masajı eğitimini tamamlamış olması

Pek çok çocuk bakıcısı kendilerini ebeveynlere sunabilmek için seve seve ilk yardım ve kalp masajı eğitimi alırlar. Bazı merkezler özellikle çocuk bakıcılarına çocuk ve gençlere yönelik acil durum yönetimi, asi çocuklarla iletişim kurmaya dair ipuçları, yemek yedirmek vb. eğitimler verir. Eğer bakıcınız bu tarz eğitimler almış veya almayı kabul ediyorsa, bu işe başladığında işini tutku ile yapacağına dair bir işarettir.

Çocukla arkadaş olup eğlenebilmeye hazır olarak gelmek

En iyi çocuk bakıcıları, çocuklarla ilgilenmeye kendini hazırlamış olarak gelenlerdir. Girişken bakıcılar beraberlerinde getirdiği basit şeylerle çocukların gönlünü kazanabilirler; özel bir kitap, belki birlikte izlemek için getirdiği favori bir DVD, hatta yanında patlamış mısır veya özel olduğunu düşündüğü bir ikram ile (Şüphesiz önce ebeveynlerin onayını alarak). Bakıcıların ebeveynlerin kalbini kazanmak için kullanacağı şeylerin başında arka sokakta top oynamak gibi basit ve eğlenceli planlar gelir.

Eğlenceye uygun giyinmek

Bir bakıcının etkileyici bir kıyafet giyerek gelmesi, kirlenemeyeceğini veya terleyemeyeceğini gösterir ki bu da çocuğunuzla top oynamayacağı anlamına gelir. İyi bir bakıcı etkileyici kıyafet yerine çocuğunuzla eğlenip oyun aktivitelerine girebileceği rahat, ılımlı, yemek veya oyun esnasında kirlendiğine üzülmeyeceği kıyafetlerle gelmelidir. Sandalet, parmak arası terlik veya tenis ayakkabısı oyuna ve harekete hazır olduğu anlamına gelir.

Ebeveynleri bilgilendirmek

Bulduğunuz çocuk bakıcısı siz olmadığınızda çocuğunuzla yaptıklarını mutlu bir şekilde size anlatmalı(Çocuğunuzun ışıldayan bir gülümsemeyle onun anlattıklarına detaylar eklemesi daha da iyi bir işarettir). Sizle sadece çocuğunuzun duyma menzili dışında konuşan bakıcılara dikkat etmelisiniz, zira bu size olandan farklı bir şekilde yansıtmaya çalıştığının işareti olabilir. Bazı bakıcılar ebeveynlere yaptıklarını özetleyen notlar bırakır, eğlence özeti, yaşadıkları dokunaklı anlar ve kim ne yedi gibi.

Mutlu ebeveyn referansları

Hiç şüphesiz bakıcının referansları kontrol etmeniz gereken ilk şey. Bebek bakıcıları mutlu ebeveyn referanslarını dikkate alırlar. İyi bir bakıcı sizin isminizi kendi "mutlu müşteriler" listesine katmak ve çocuğunuzun onu tekrar, tekrar çağırmanız için size tutturmasını ister!

Mutlaka bakıcınızın referanslarını sorup, telefon ile arayıp kendisi ile ilgili bilgi isteyin bu kafanızın daha rahat olmasını sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da çok önemlidir. Referans soruşturmasının zamanında hızlı bir şekilde, o başka bir iş bulmadan tamamlamanız önemlidir.

İşte size internet üzerinden bakıcı bulabileciğiniz bir adres buyrun (Tavsiye amaçlı değildir)

Tags:bakici araniyor,yabanci bakici,bakici yapilan saka,bakici oyunlari ,bakici iş ilanları,yatili bakici,çocuk bakici

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ EDİTÖR ONAYINDAN SONRA YAYINLANACAKTIR.