8 Mayıs 2013 Çarşamba

EMZIK NASIL DOGRU BIR SEKILDE KULLANILIR?


Emzik nasıl doğru kullanılır ?

Emzik, bebeklerin birinci aydan başlayarak en sevdiği oyuncağı haline geliyor. Bu doğru mu?

Annelerin çoğu emzik kullanımını normal bir davranış olarak görmekle birlikte, bebeklerinin kuvvetle bağlandığı emziği daha yakından tanımak istiyor. Bu sebeple biz de, emzik konusunda uzmanlarımızdan yararlı bilgiler aldık.

Benim güzel emziğim
Emzik, bebeğin doğal emme içgüdüsünü tatmin eder ve ona güven hissi verir. Emme hareketi bebek için başlı başına bir memnuniyet kaynağıdır. Çünkü doğumu izleyen haftalarda, bebeğin en güçlü refleksi emmektir. Özellikle çeşitli nedenlerle uzun süre emzirilememiş bebekler emziği bir kurtarıcı olarak görür.


Emziğin faydaları
Bebeğiniz emzik sayesinde üzerindeki gerilimi atar, sakinleşir ve uykuya daha kolay dalar. Emzik kullandırılmayan bebek, bir süre sonra parmak emmeye başlayabilir. Çocuğunuzu parmak emmekten vazgeçirmek ise emzikten vazgeçirmekten çok daha zordur. Emzik, bebeğinizin elleriyle bazı beceriler geliştirmesine de yardımcı olur. Emziği ağızlarından düşürdüklerinde bulmak için beşik veya yataklarının çevresini yoklamaları, emziği yeniden ağızlarına sokmaya çalışmaları buna örnek verilebilir.

Ne zaman  Emziğe veda edilmelidir?
Bebeklik döneminde sıklıkla kullanılan emziğin, en geç 2 yaşın sonunda bırakılması gerekir. 2 yaşından sonra devam eden emme alışkanlığı, dişlerin yer değiştirmesine ve üst dişlerin öne, alt dişlerin arkaya çekilerek aralarında açıklıklar meydana gelmesine neden olur. Emzik, çok geç olmadan bıraktırılabilirse bu açıklıklar kapanır. Ancak 3.5 yaşından sonra meydana gelen açıklıklar kalıcı hale gelebilir. 3–4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda üst çene darlığı ve dolayısı ile yüz yapısında bozulma meydana gelebilir. Ayrıca uzun süre emzik emmenin çocuklarda kulak ve burun hastalıklarını sıklaştırdığı gözlenmektedir.

Kullanım alanlarına göre emzik çeşitleri;
• Emzik tabanı bebeğin emziği yutmasını engeller. Bu plastik kısım burun deliklerini kapatmayacak şekilde yapılır ve hava geçirgenliği için delikleri içerir. Emzikler kauçuk ve silikon olmak üzere iki maddeden yapılırlar. Kauçuk hem doğal bir maddedir hem de elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak uygun olur. Ancak kauçuk emzikler, suyu içlerine emdikleri için çabuk bozulur. Silikon da silisyumdan üretilir. Silikon emzikler kolay bozulmaz, ancak ama diş darbelerine karşı pek dayanıklı değillerdir. Bu yüzden silikon emzikler henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygundur.

• Damaksız emzikler anne memesini andırdığı için bebekler tarafından tercih edilir. Ancak bu tür emzikler özellikle bir yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilirler. Bu tür emziklerin bir yaşından sonra kullanılması uzmanlarca pek tavsiye edilmiyor. Damaklı emzik ise daha elips ve yukarı doğru kıvrıktır. Bu anatomik şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında bile rahatlıkla kullanılabilir. Damağa tamamen uyum sağladığından, herhangi bir bozukluğa neden olmaz. Bebekleri geceleri emziksiz uyutmak daha zor olur. Bebek emziksiz uykuya dalamıyorsa, damaklı emzik tercih etmelisiniz. Bebek uykuya daldıktan sonra ise onu uyandırmadan emziği ağzından almalısınız.

• 'Ortodontik' diye nitelendirilen emziklerin meme başları yassıdır; buna karşılık daha alışılmış çeşitlerin, başları yuvarlaktır. Ortodontik çeşitlerin diş ve dişetleri için daha iyi olduğu söylenir. Ama siz yine de bebeğinizin hangisini seçeceğini görmek için her ikisini de deneyin. Plastik ağızlığın biçimi, bebeğinizin değil, sizin seçiminize bağlıdır. Bununla birlikte, hangisini seçerseniz seçin, havasızlıktan boğulmaya yol açmaması için, üstünde havalandırma delikleri bulunmasına dikkat edin.

Emziğim tertemiz

Emziğin temizliği, üretildiği malzemeye göre değişir. Kauçuk olanlar özel bir dezenfektan madde yardımıyla ile soğuk sterilize edilmelidirler. Silikon olanlarsa ise sıcak yöntemle de steril hale getirilebilirler.


 Emzik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;
• Emziği bebeğe vermeden önce şekere veya bala batırmak yanlış bir alışkanlıktır. Bu hareket bebeğin diş minelerini zedeler ve dişler çürüklerine neden olur. Ayrıca buna alışan bebek, ağzında sürekli tatlı bir tat almak isteyebilir. Bebeklerin kalıcı olmayan süt dişlerinin de bakımı çok önemlidir. Eğer bunlara iyi bakılmazsa hemen altlarında bulunan kalıcı dişler de zarar görebilir.

• Yeni doğan bebeğinizin burnunu tıkamaması için, emziğin arkasındaki plastik ağızlık bölümünün küçük olması gerekir. Ama bebeklik dönemini aşmış çocuğunuz için emzik alacaksanız, arkasındaki ağızlık bölümünün, olduğu gibi ağzına sokamayacağı, dolayısıyla da boğulmasına yol açamayacağı kadar büyük olmasına dikkat edin.

• Bütün emzikler onaylanmış güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Etiketinde standartları açıkça belirtilmeyen emzikleri satın almayın.

• Emziğin ağızlığında havalandırma deliklerinin bulunması, bebeğin burnunun tıkalı olması ya da daha büyük bir çocuğun emziği bütünüyle ağzına alması durumunda son derece önemlidir.

• Emzikleri, biraz olsun yıpranmaları durumunda bile atın.

• Bebeğiniz küçükken boynuna emzik asmayın; boğazına dolanıp boğulmasına yol açabilir.

• Yeni doğmuş bebeğinizin emziğinin, tıpkı biberon memeleri gibi, mikroptan arındırılması gerekir.

• Biberonların mikroptan arındırılmasında yararlanmış olduğunuz yöntemleri, emziklerde de izleyin.

• Bebeğiniz parmaklarını -ve başka nesneleri- sık sık ağzına soktuğu yaşa geldiğinde, artık emzikleri mikroptan arındırmaya gerek kalmaz. Ama kuşkusuz, emziği yere düşünce, mutlaka iyice yıkadıktan sonra yeniden verin.

• Kullanılmayan emzikleri hep aynı kabın içinde tutmak, hem temiz kalmalarını sağlar, hem de bebeğiniz yaygarayı bastığında, "emziğini nereye koşmuştum?" diye dört bir yana koşuşturmaktan sizi kurtarır.


Emziği hayatınızdan nasıl çıkaracaksınız?
• Emziği kesinlikle şeker, reçel vs gibi şeylere batırmayın.

• Emzik emmek istediğinde sevdiği bir sebze meyve verilerek onunla oyalanmasını sağlayın. Bu tür şeyleri de yerken tek başına bırakmayın, emmesini önlemeye çalışın.

• Ayrıca emziği emmediği durumlarda "bak büyüdün işte; aferin benim kızıma!" gibi sözlerle veya hediyelerle onu teşvik edebilirsiniz.

•Anne ve babanın en çok dikkat etmesi gereken nokta; bebeğiniz gergin, sinirli ve huysuzken emziği onu susturmak için tek çare olarak görmemektir. Miniğiniz ağlıyorsa bebeği susturmak için sakinleştirmeye çalışın.

•Çocuğunuz büyüdükçe bazı karşılaştırmalar yapın. Ona yuvada başka hiçbir çocuğun emzik kullanmadığını söyleyin. Ama sakın onu utandırmayın; yuvaya emziksiz gitmeyi bir oyunmuş, yeni bir deneymiş gibi görmesine gayret edin. Böylece çocuğunuzu emzik kullanmaktan vazgeçirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ EDİTÖR ONAYINDAN SONRA YAYINLANACAKTIR.