22 Kasım 2015 Pazar

ERKEN BOSALMA NASIL GECIKTIRILIR?

ERKEN BOŞALMA 

"Sevgili partnerinizle birliktesiniz. Kokulu Bahçe'de özellikle Hintliler tarafından uygulanan bazı cinsel birleşme pozisyonlarını okuyup pratik yapmak istediniz. Sakız ağacının meyvelerini ezip, bal ve zeytinyağı ile iyice karıştırdıktan sonra sabahları yataktan kalkar kalkmaz partnerinize yedirdiniz. Devenin hörgücünde bulunan yağı alıp sevişmeye başlamadan o yağı sürdünüz. Gece, mum ışığı, biraz kırmızı şarap, romantik müzik vb. her şey olması gerektiği gibi. Bakışmalar, yakınlaşmalar, öpüşmeler. Arzulu, mutlu ve heyecanlısınız. Fakat her şey düşlediğiniz gibi olmuyor, cinsel hazzın doruğundayken, birden durmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü partneriniz hiç beklemediğiniz bir anda erken 
boşalıyor ve sevişmeniz tam başlamışken bitiyor. Ve sen kayboluyorsun, sende; sevdiğin düşler kalır yalnızca, beyninde!" Bir kurt sürüsü düşleyin. Bu kurt sürüsünde bolca dişi kurt varken bir tek erkek kurt var olsun. Ve bu erkek kurt tüm dişileri dölleme zorunda kalsın. Erkek kurt kısa sürede menisini dişi kurda aktarıp sürünün devamını sağlamak için cinsel ilişkiyi çok kısa tutmak zorundadır. Bu nedenle erken boşalma doğada bir avantajken insanda cinsel hayatında ise bir dezavantajdır. 

ERKEN BOŞALMANIN TANIMI 
Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 3.5-4 dakikadan daha kısa bir sürede olmasına Erken Boşalma yani Premature Ejaculation denir. Erken boşalan kişi genellikle "o an geldiğinde kendini tutamadığını" söyler. Bu nedenle erken boşalma gerçekte bir cinsel uyumsuzluktur. Çünkü cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur ve çözümü de basittir. Çünkü kime veya neye göre erken boşaldığınız değişecektir. Kadınlar genellikle 10-15 dakikadan önce orgazm olamazlar. Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır. 

ERKEN BOŞALMANIN DERECELENDİRİLMESİ 
Yapılan çalışmalar, istatistikler ve ortalamalar alınarak çıkarılan derecelendirmeye göre; penis vajina ya girmeden önce boşalma olursa "İleri Derecede Erken Boşalma", penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma "Orta Derece Erken Boşalma", penis vajinada iken 1 ila 5 dakika arası boşalma "Erken Boşalma" olarak kabul edilebilir. 

ERKEN BOŞALMANIN GÖRÜLME SIKLIĞI 
Erkeklerin cinsel sorunları arasında en yaygın olanı erken boşalmadır. 25 yaşın altındaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır. 

ERKEN BOŞALMANIN TEMEL BELİRTİLERİ 
-Kontrolsüz bir şekilde boşalma, 
-Cinsel tatminde azalma, 
-Suçluluk, 
-Utanç duyma, 
-Kendinden nefret etme, 
-Hayal kırıklığı hissi, 
-Zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik, 
-İlk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma 
vb. 

ERKEN BOŞALMANIN NEDENLERİ 
Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmanın kontrol edilmesi, durdurulması veya sabitlenmesini başaramaz. Bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu nedenle her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ama asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Çünkü aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. 

Kısaca erken boşalmanın başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir: 
-Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, 
-Cinsel mitler yani hurafeler, 
-Cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, 
-Yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik, 
-Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, 
-Cinsel uyarım eksikliği, 
-Gerekli koşulların sağlanamaması, 
-Sertleşmiş penise verilen orantısız önem, 
-Cinsel açıdan baskı altında yetişme, 
-Aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, 
-Günah işleme veya suçluluk duygusu, 
-Hastalık kapma korkusu, 
-Partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi, 
-Gebe bırakma korkusu, 
-Kastrasyon anksiyetesi, 
-Partnerin hayal kırıklığı korkusu, 
-Vajinanın aşılamama korkusu, 
-Kadına karşı isteksizlik, 
-Partnerle çatışma, 
-Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu, 
-Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi, 
-Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, 
-Cinsel uyumsuzluk, 
-Bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, 
-Prostatit, üretrit vb. hastalıklar, 
-Penil hipersensitivite, 
-T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar, 
-Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb. 

ERKEKLERİN BOŞALMASINI HIZLANDIRAN NEDENLER ?
-Genç olmak, 
-Romantik, içgüdüleri zayıf ve mantığıyla hareket eden erkekler, 
-Heyecanlanmak, 
-Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan cinsel ilişkiler, 
-Partnerinin daha istekli olması, 
-Yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak, 
-Cinsel ilişki yoğunluğunun azalması, 
-Cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin hızlanması, 
-Kaygılı ve sinirli ruh hali, 
-Aşırı istekli olmak veya aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, 
-Eve günün stresinden bunalmış, yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmek, 
-Performans anksiyetesi yani başarısızlık korkusu, 
-Partner olarak seçilmiş kadının cinsel isteksizliği, 
-Cinsel zevke önem vermeyen kadınlarla, hayat kadınlarıyla veya yakalanma korkusu olan bir ortamda kız arkadaşlarla yaşanan erken cinsel deneyimler, 
-Devamlı alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme, 
-Sorunlu veya bozuk giden evlilikler, 
-Sertleşme bozukluğu olacağı endişesi vb. 

ERKEN BOŞALMA ve MASTÜRBASYON 
Mastürbasyon yapılması boşalma süresinde etkili bir unsurdur. Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar erken boşalmaya yol açar. Mastürbasyon erkekleri erken boşalmaya programlar ve alışkanlık yapar. Bu bağlamda erken boşalma, yanlış öğrenilmiş bir davranıştır. Çünkü erkekler ergenlik döneminde hormonlarının etkisiyle aşırı istekli olurlar. Ayıp, yasak, günah düşünceleriyle kafaları karışık bir şekilde genellikle banyo, tuvalet vb. uygunsuz ortamlarda, baskı altında her an yakalanma korkusuyla mastürbasyon yapmaya çalışırlar. Amaç bir an önce bu baskıdan kurtulmaktır. Bu da erkeklerin biyolojik saatini erken boşalmaya programlar. Cinsel ilişkiye başladıktan sonra da bu kötü alışkanlık devam eder ve tek amaç bir an önce sonlandırmak olur. Erken boşalmanın tedavisi için cinsel terapi sırasında ironik olarak boşalma süresini uzatmak için erkeklere mastürbasyon egzersizleri öneriyoruz. Yani durma, geciktirme ve tekrar durmanın öğrenildiği çalışmalarda yanlış öğrenilmiş davranış doğru bir şekilde yeniden öğretilmeye çalışılır. 

ERKEN BOŞALMA ve SÜNNET 
Sünnet konusunda bilim adamları fikir ayrılığına düşmüştür. Bu konuda iki hipotez vardır. Bunlar: 1-Sünnet boşalmayı çabuklaştırır. Çünkü, sünnet olan erkeklerde penis açıktadır. Bu nedenle penis soğuk bir odadan sıcak bir odaya girmiş gibi olur. Bu da fazla uyarılmayı arttıran sebeptir. Oysa sünnetsiz erkeklerde penis başı kapalı bir kutuda duruyor gibi sünnet derisinin içindedir. Cinsel birleşme olduğunda penis bir kutudan çıkıp başka bir kutuya girer. Tıpkı bir odadan çıkıp başka bir odaya girmek gibi. Ayrıca sünnet sırasında penis ucundaki çok ince sinirler de kesilebiliyor. Kesilen sinir uçlarında nodül oluşabiliyor. Bunlar da yine duyarlılığı artırır. Bu nedenlerle sünnet boşalmayı çabuklaştırır. 2-Sünnet boşalmayı geciktirir. Çünkü, sünnet olan erkeklerde penis açıktadır. Bu nedenle penis başının duyarlılığı azalır. Oysa sünnetsiz erkeklerde penis başı kapalı bir kutuda duruyor gibi sünnet derisinin içindedir. Bu nedenle penis başının duyarlılığı çoktur. Sünnet sırasında penis başında yumuşak sırtların frenar bantları insan vücudundaki en fazla zevk yaratan bölgedir. Bu yoğun olarak sinir ve damarlarla beslenen bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasınınkine indirir. Sünnet derisinde çeşitli tipte, yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, 10 bin ile 20 bin arasında özelleşmiş erotojenik sinir uçları kaybedildiği için penisin hassasiyeti azalır. Ayrıca penis glansının aşağı kısmında, "V" şekilli, ağ-görünümlü, Frenulum adı verilen ve çok duyarlı bir bölgesi, sünnet sırasında genelde üst-deri ile birlikte kesilir veya zarar görerek işlev göremez hale gelir. Bu nedenlerle sünnet boşalmayı geciktirir. 

ERKEN BOŞALMA ve İKTİDARSIZLIK 
Erken boşalmasını engellemek için çeşitli yöntemler uygulayan erkek, önceleri başarılı olamayınca hayal kırıklığına uğrar, panik yaşar. Hatta bu hayal kırıklıkları giderek bir sertleşme sorunu halini de alabilir. Yani erken boşalma iktidarsızlık yapar. Aynı şekilde iktidarsız erkeklerde kendine güven duygusunda azalma olduğu için zamanla erken boşalma sorunu da baş gösterebilir. Yani iktidarsızlıkta erken boşalma yapar. 


ERKEN BOŞALAN ERKEKLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ 
-Hızlı yemek yerler, 
-Hızlı araba kullanırlar, 
-Her konuda aceleci davranırlar, 
-Çabuk sinirlenirler, 
-Kontrolsüz davranışları vardır, 
-Ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar, 
-Kaygılı ruh halleri vardır, 
-Çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır, 
-Çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır, 
-Genellikle eğitim düzeyleri yüksektir, 
-A tipi kişilik yapısına sahiptirler. 

Yani rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan vb. özellikleri vardır. 

ERKEN BOŞALMANIN TANISI 
Hastanın şikayetlerine ve anlattıklarına dayanılarak konur. Psikolojik herhangi bir etken saptanamamışsa fiziksel muayene gerekli olabilir. Bazı laboratuar tetkikleri gerekebilir. Cinsel Terapist Dr.Helen Singer KAPLAN'ın "Resimli Cinsel Tedavi Kılavuzu" adlı kitabının ikinci baskısında vajinismusun tanısı ve nedenleri konusunda şunları yazmıştır: "Erken boşalma yani yetersiz boşalma kontrolü; cinsellik terapistlerinin favori fonksiyon bozukluğudur. Çünkü çok görülmesi ve sorunlu olmasına karşın, birçok durumda cinsel tedavi ile tedavi edilmesi son derece kolaydır. Diğer tedavi biçimlerine karşı dirençlidir. 


Erken boşalan hasta o kadar hızlı orgazm olur ki genellikle sevişme her iki partner için hayal kırıklığı yaratır. Erken boşalmanın özü, boşalma refleksi üzerinde yeterli gönüllü kontrol olmamasıdır. Bazı refleksler istemli kontrole tabiyken bazıları değildir. Erkeklerdeki ereksiyon ve kadınlardaki vazokonjesyon istemli kontrol altına alınamaz. Boşalma ve orgazm alınabilir. Normal kişi orgazmı geciktirebilir ve istediği anda "serbest bırakabilir". Erken boşalan kişi bunu yapamaz. Kritik bir heyecan düzeyine ulaştığında, refleks olarak boşalır. Erken boşalan kişinin boşalma konusunda kontrol sahibi olmayı öğrenmemesinin nedeninin orgazm öncesindeki hislerden haberdar olmaması yolunda bir hipotezim var. Bunun nedeni muhtemelen bu anda, kendisini olaydan ayıran bir anksiyete yaşamasıdır. İdrara çıkma veya defekasyon gibi bir reflekse yol açan hislerin bilinçli olarak algılanması, istemli kontrolün öğrenilmesinde bir ön şarttır. " 

ERKEN BOŞALMANIN TEDAVİSİ 
Yüzyılımızın başında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS'in yaşamı boyunca erken boşalma sorunundan kurtulamadığını bilirsek, tedavinin ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz. Erkeklerin boşalmayı kontrol etmeleri tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenene kadar sıkıntı çekerler ama bir kez öğrendiler mi bir daha unutmazlar Sonu belirsiz ve zaman sınırlaması olmayan bir cinsel aktiviteye erkekler yönlendirilmelidir. Böylece çiftler arasındaki yakınlık en yüksek düzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır. Örneğin buz pateniyle dans ederken, buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak son nokta veya bir işaret yoktur. Çiftler özgürce dans ederler. Önemli olan o anı yaşamaktır. 

Cinsellikte de önemli olan son noktayı düşünmeden telaşsız bir şekilde şimdiye ve duygularımıza yoğunlaşmaktır. Ayrıca yoğunlaşırken bedenimizin serbestçe hareket etmesine olanak tanırsak, cinsellik doğal bir şekilde gerçekleşir. Aksi taktirde "nasıl cinsel birleşme olmalıdır" kavramını tanımlayan toplumun genelinde kabul görmüş cinsel mitlere uygun bir şekilde hareket edersek, ani bir boşalma kaçınılmaz olacaktır. Boşalma bir ateşleme mekanizmasıdır. Ateşleme başladığı zaman hiç kimse hiçbir onu durduramaz, bastıramaz, geciktiremez, denetim altında tutamaz. Yapılması gereken şey, ateşlenme noktasına gelmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya kontrol altına almaktır. Bu nedenle erken boşalmanın tedavisinde boşalma süresini uzatmak değil, kişiyi telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuz yakınlık duygusuna ulaştırmak, zamansız bir şekilde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmek esas olmalıdır. 

Erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok, boşalmanın istendiği zamanda olması için; düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edilmeli, aşırı heyecanlanıldığında sakinleşene kadar beklenmeli ya da yavaşlamalı ve sakinleştikten sonra yeniden cinsel aktiviteye başlanmalıdır. Bu sayede cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durma öğrenilebilir. Ama bu süreç içinde boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken "sabırsız" olunmamalıdır. Çünkü önemli olan heyecan düzeyi arttığında geri çekilmek gerektiğini anımsamaktır. Erken geri çekilmek, geç kalmış olmaktan her zaman daha iyidir. Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Bu durum üzerinde şelale bulunan bir ırmakta kayıkta kürek çeken bir kişiye benzetilebilir. Tecrübeli kayıkçı ırmağın durgun sularında kalır, şelaleye fazla yaklaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yaklaşırsa kayığın üzerindeki kontrolünü tamamıyla yitirebilir. Eğer kayıkçı şelaleyi aşmayı amaçlamıyorsa yani henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa, deneyimleri ona, ırmağın durgun sularında kalmayı yani heyecan seviyesini kontrol etmeyi öğretecektir. Bu yöntemin, heyecan seviyesini kontrol etme yeteneğini ortaya çıkarıp geliştirebilmek için cinsel aktivitenin yeterince uzatılmasına olanak tanır. 

Tedavide; 
-sebebin açığa çıkarılması, 
-endişelerin giderilmesi, 
-sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması, 
-cinsel birliktelikte birden fazla ilişki sayısı, 
-ilişki öncesi mastürbasyon yapılması, 
-erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği carezza yöntemi, 
-cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması, 
-soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan pranayama tekniği, 
-lokal anestezikli kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir. 

BOŞALMAYI GECİKTİREN CİNSEL POZİSYONLARI KULLANMA 
Cinsel birleşme anında erkeğin pozisyonunun boşalma üzerine etkisi vardır. Bu yüzden bazı pozisyonlarda boşalma daha hızlı olmaktadır. Erkeğin üstte olduğu klasik cinsel birleşme pozisyonu (misyoner pozisyonu) boşalmanın geciktirilmesi için elverişli bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahat olduğu, kolay gevşeyebildiği ve efor harcamadığı kadını kucağına aldığı veya sırt üstü yerde yattığı pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat kontrol edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda kadınlar daha hızlı ve rahat orgazma ulaşabilirler. 

ÇİN TEKNİĞİ 
Eski çağda Çinli erkekler tarafından bulunan bir yöntemdir. Erkek boşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testis ve anüs arasında kalan bölgeye derince bastırır. Bu arada nefesini ona kadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında bu yöntemle boşalma ertelenebilmektedir. 

DÜŞÜNCELERİ KULLANMA 
Zamansız bir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeye çalışılmasıdır. Örneğin ona kadar sayın, o gün kahvaltıda ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın. Fakat şunu da eklemek doğru olur: Boşalmayı geciktirmek için düşünceleri başka konulara yöneltmek ve tamamıyla önemsiz şeylerle yormak, erkeğin cinsel gücü üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinden pek tavsiye edilmez. Çünkü cinsel ilişki sırasında başka şeyler düşünmek, gerektiği anda boşalmanın oluşmasını da engelleyebilir ve zamanla iktidarsızlık da ortaya çıkabilir. Yukarıdaki yöntemler denenmesine rağmen erken boşalma eşlerin biri veya her ikisi için dayanılmaz bir cinsel sorun halini gelirse aşağıdaki tedavi seçeneklerine geçilmelidir: 

CİNSEL TERAPİ 
Cinsel terapiler; bir cinsel terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek "ev ödevi" şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak "sıkma tekniği" ve "dur-başla tekniği" kullanılır. Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa 
çıkarılması, "psikoterapi" uygulanması veya depresyonun tedavisi erken boşalmayı ortadan kaldırabilir. Cinsel terapi ile tedavinin erken boşalmada başarı oranı çok ama çok yüksektir. Cinsel terapide danışanlara, temel hedefi, erkeği heyecanını kontrol etmeyi öğrenmeye yönlendirmek olan 12 haftada toplam 24 saatlik "cinsel heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma" eğitim programında aşağıdaki tavsiyelerde bulunulur: 

-Partnerinizle birbirinize önce cinsel olmayan beden masajı yapın. Daha sonra cinsel masaj yapın. 
-Ön sevişme, cinsel birleşme yada kendi kendini uyarma gibi istediğiniz cinsel aktiviteyi yapmakla başlayın. 
-Ön sevişmeyi uzun tutun. 
-Cinselliğin bir başlangıcı, ortası veya sonu olduğu düşüncesinden uzak durun. 
-Yavaşça soluk alıp verin. 
-Ruhunuzu kemiren "telaş" duygusunu tamamıyla dağıtın. 
-Öpüşme ve sevişme gibi cinsel aktivitelerin ve hareketlerinizin yavaş olmasına çok dikkat edin. 
-Düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edin. 
-Aşırı heyecanlandığında kontrolünü yitirmemek için gerektiğinde sakinleşene kadar bekleyin ya da yavaşlayın.
-Yavaşladığınızda veya durduğunuzda derin soluklar alın, gevşeyin, sakinleşene kadar bekleyin. 
-Rahatlayıp gevşedikten ve sakinleştikten sonra, daha fazla yavaş olmaya özen göstererek yeniden cinsel aktiviteye başlayın. 
-Sevişme pozisyonu, cinsel uyarım şekli, bedenlerin birbirine dokunuş şekli, sevişme deviniminin ritmi gibi uyguladığınız hareketleri değiştirin. 
-Bedeninizi partnerinizle uyum içinde hareket ettirmeye çalışın. 
-Şimdiye yoğunlaşın ve o anı duyumsayın. 
-Duyumsadığınız cinsel heyecanın tamamıyla kontrolünüz altında olduğuna eminseniz, hızınızı kademeli olarak yavaşça arttırın. 


-Eğer yeniden çok fazla heyecanlandığınızı hissederseniz, tereddüt etmeden durun. Gerektiğinde durup yeniden başlayın. 
-Hiç durmanızı gerektirmeyecek bir hız yakalamaya çalışın. Ama dönüşü olmayan boşalma noktasına yaklaştığınızı hissettiğiniz anda durmaktan kaçınmayın. 
-Cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durmayı öğrenin. 
-Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken "sabırsız" olmayın. Çünkü zamanla sezgilerinizle bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Örneğin futbol maçında her atakta bir gol atılsa, bu durum, ne denli eğlenceli ve heyecan verici olurdu ki? 
Benzer bir şekilde cinsel deneyimlerimizi de kusursuz bir şekilde kontrol edebilseydik, cinsellik, var olan bütün doğallığını ve heyecanını yitirirdi. Kontrol hiçbir zaman kusursuz olmayacaktır. Unutmayın cinsel heyecanı kontrol etme becerisi bir sanattır. 
-Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. 

-Uygulama becerisini ise; duygularınızı bastırarak, engelleyerek veya göz ardı ederek değil, tam tersine duygularınızın farkına vararak kazanacaksınız. Çünkü duygularınızı göz ardı etmek veya fethetmeye kalkışmak, insanın kendini kontrol etme yeteneğini ve özgürlüğünü yok edebilir. Aksine cinsel aktivitelerin ortaya çıkardığı güzel duyguları ve cinsel hazzı ne denli içimizde hissedersek, kendimizi o denli kontrol edebiliriz. Ne zaman yavaşlayıp ne zaman da hızlanacağımızı daha iyi anlarız. Bununla birlikte, bir erkek, boşalmayı kontrol etmeyi yüksek bir uyarım düzeyinde öğrenmeye kalkışırsa, yaşadığı deneyimin boşalma ile yarıda kalması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. 

Çünkü her erkek boşalmanın olduğu kaçınılmazlık noktasında duygularını kontrol edemez. Cinsel heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma eğitim programıyla eşler; kendilerini kontrol etme becerilerini arttırabilir, birbirlerinin cinselliklerini keşfedebilir, cinsel tepkilerini öğrenebilir, eğlenebilir, gerginliklerini hafifletebilir, cinsel yaşamlarına ayrı bir tat katabilir, birbirlerini kızdırıp şaşırtabilir, güven kazanabilir ya da aralarındaki yakınlığı ve iletişimi arttırabilirler. Ayrıca erkeklerin fiziksel ve zihinsel duyumlara duyarlılığı azalır ve boşalma refleksinin gerçekleştiği eşik düzeyi yükselir. Böylece boşalmanın gerçekleşmesi için çok daha fazla cinsel uyarıma gereksinim olur. 

İLAÇ TEDAVİSİ 
Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen doktorunuz ile temasa geçiniz. Kullanılan ilaç gurupları aşağıda kısaca verilmiştir: 
-Dapoxietin ( Henüz çalışmaları devam ediyor, piyasada yok. ) 
-Boşalma süresini iyileştiren fluoxetine, sertaline, clomipramine vb. ilaçlar, 
-Anksiyete giderici ilaçlar, 
-Bitkisel karışımlı afrodizyaklar, 
-Lokal uyuşturucu krem veya losyonlar vb. 

ÖNERİLER 
Bu egzersizler veya tedaviler sonucunda boşalmada yeteri kadar geciktirme sağlanınca, "ben iyileştim ön yargısı" ile hareket etmek doğru değildir. Israrla vurguladığımız gibi erken boşalma bir hastalık olmadığına göre, boşalmanın geciktirilmesi, bir hastalıktan kurtuluş değildir. Böyle bir yargı, ardından gelen cinsel ilişkilerde öğrenilenlerin ihmal edilmesiyle heyecanın artmasına ve sorunun tekrarlamasına yol açabilir. Aslında en doğru olanı, erkeklerin boşalma kontrolü sağlamayı öğrenmesi ve bu tecrübelerini her cinsel ilişkide kullanmaya çalışmasıdır. 

Ayrıca erken boşalmayı önlemek için aşağıdaki önerilere de 
kulak asılmasında fayda vardır:
 -Açık havada dolaşın, 
-Heyecanlardan ve önyargılardan uzaklaşın, 
-Sık banyo yapın, 
-Sinir sistemini dinlendirici ortamlarda bulunun, 
-Hafif alkol alın, 
-Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmayın, bu normaldir, 
-Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın partnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün, 
-Eşinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin, 
-Cinsel birleşim öncesi aşk oyunlarını ciddiye alın, 
-Çift olarak birlikte orgazm olmayı arzulayın, bunun için daha önce bir işaret kararlaştırın ve zamanı gelince bu işaretten yararlanın, 
-Psikoterapik yardım almaktan çekinmeyin, 
-Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin, 
-Aşk kaslarınızı kasıp gevşeterek boşalmanızı geciktirebilirsiniz, 
-Herkesin cinsel sorunlar yaşayabileceğini unutmayın, 
-Sık sık çiş yapın ve çiş yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz,
-Erkeklerin penisin baş kısmı ve çevresinin uyarılmasıyla büyük heyecan duyduğunu unutmayın, 
-Kendinizi yetersiz veya suçlu hissetmekte aceleci olmayın, 
-Yavaşça giriş yapın, penisi olanaklı olduğu kadar derine yerleştirin, hafif hareketlerle devam edin, fazla uyarıldığınızı duyumsadığınızda gidip gelme hareketlerini hemen durdurun, 
penisinizin başı içeride kalacak şekilde hızla geri çekin, sakinleşene kadar derin derin nefes alıp bekleyin, 
-Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin, heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin ve dinlenirken duyguları alevlenen ve sabırsız duruma gelen partnerinizi okşayarak ve klitorisiyle oynayarak uyarmayı ihmal etmeyin, 
-Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun. Yapacağınız bu "fantezi modellemesi", boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır, 
-Erkeklerin ilk birleşmede boşalma süresi daha kısadır ikincisinde 
daha geç boşalırlar. Bu nedenle ilk birleşmede ön sevişme 
zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. İkincisin de ise partneriniz sizi daha çok uyarsın, 
-Eşinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin. 

1 yorum:

  1. Partneri olmayan birisi ne yapmalı yani biraz daha daraltırsak konuyu

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZ EDİTÖR ONAYINDAN SONRA YAYINLANACAKTIR.